KIŞ AYLARINDA MUAYENEDE KAR LASTİĞİ ŞARTI VARMIDIR?

TİCARİ ARAÇLARDA 'C' KATOGORİSİ LASTİK ŞARTI VARMIDIR?

LASTİK KONTROLLERİ NELERDİR?

Araç muayenesinde mevsime göre araç üzerindeki lastiğin  tipine bakılmaz. Normal lastik kontrolleri yapılır. Yani yaz ayında kış lastiği ile kış ayında yaz lastiği ile muayeneden geçilir.

Muayene esnasında  lastiklere yapılan kontroller;

LASTİK DİŞ DERİNLİĞİ; Muayene esnasında araç üzerindeki lastiklerin  diş derinliği minumun 1,6 mm aşağı olmamalıdır.Aşağı lastikler muayeneden kalmaktadır.Cihan oto servis olarak güvenliğiniz için 3 mm altında lastiklerinizi değiştirmenizi öneririz.


LASTİK YÜZEY KONTROLÜ: Lastik yüzeyinde ve  yanaklarında parça kopması yanaklarında balon olmamalıdır. Lastik hasarları ağır kusurdur.


LASTİK EBATI  : Aynı aks üzerindeki  lastiklerin ebatları aynı olmalıdır.Lastik markası  yüzey deseni farklı olsada muayeneden geçmektedir.Aynı aksta ebatlar farklı ise araç muayeneden kalmaktadır.


LASTİK YÜK VE HIZ ENDEKSİ:Araç üreticinin belirlediği  max azmi yüklü ağırlık ve max hızına göre lastikler takılmalıdır.Örneğin  Vw transporter aracın fabrika verisi  azami yüklü ağırlığı 3000 kg ve  fabrika verisi en yüksek hızı 160 km/saattır.Araç üzerindeki lastik ebatlarında  lastiğe düşen yük şu şekilde hesaplanır.ARACIN AZAMİ YÜKLÜ AĞIRLIĞI (Ruhsatta veya Aracın Tip etiketinde yazar bölü aracın yere basan lastik sayısı.Transporter örneği için 3000/4=750kg .Yani lastik yük indeksi  750 kg fazla olmalıdır.Muayenede ticari araçlarda C serisi lastik zorunluluğu yoktur.Muayene stepnenin  diş derinliği ve ebat kontrolü yoktur. Araçta olup olmamasına bakılır. Stepne yoksa araç muayeneden hafif kusurlu olarak geçer.


FAYDALI LİNKLER

PowerPoint Presentation (tuvturk.com.tr)

Lastik Diş Derinliği Ne Kadar Olmalı? - sahibinden.com

Tüvtürk Lastik Derinliği Nasıl Olmalı? | Kamu.biz.tr

Tüvtürk Lastik Derinliği Hangi Ölçülerde Olmalı? 2023 - edevlet.net | Yardım Başvurusu

Kış Lastiği Muayeneden Geçer mi? | 2021 | | Arabaincele.net