Bir çoğumuzun bildiği antifizin görevi suyun donma derecesini düşürmektir. Bu mantıkla giden bir çok kişi aracındaki soğutma sistemindeki su eksildiği veua sistemdeki tüm sıvı boşaldığı zaman antifiz yerine su koymaktadır. Antifirizin suyun donma derecesini düşürmekten başka en büyük görevi soğutma sistemini pas ve korozyona karşı korumaktır.


Bilindiği üzere ülkemiz suları kireçlidir. Motor soğutma sistemine antifiz yerine su konulduğu zaman motor içi metaller suyla temas ettiği için pasa neden olmaktadır. Pas sistem içinde kirliliğe tıkanmalara ve parçaların zayıflamasına neden olmaktadır. Bu nedenle motor soğutma sisteminde her zaman antifiz konulması gerekmektedir.


Antifizin belli aralıklar ile donma derecesi servislerde kontrol ettirilmedir.Soğutma suyu sistemi antifisizlikten pas tutmuş araçlara antifiz konulduğunda paslı yerleri temizlediği için araçlarda su kaçakları hortum patlamaları meydana gelebilmektedir. Özellikle kalorifer radyatörlerinin ana tıkanma nedeni paslı sudur.


Tüm araç sahiplerine hangi mevsim olursa olsun motot soğutma suyunda her zaman antifiz olmasını öneririz.                 


Faydalı LinklerMOTORLARDA SOĞUTMA SİSTEMİNİN BAKIM ONARIM VE KONTROLÜ - YouTube


Motor soğutma sistemi nedir? Nasıl çalışır? - Sekiz Silindir


Motor Soğutma Sistemi Nedir? Kaç Tip Soğutma Vardır? - arabam.com


Motor Soğutma Sistemi Nedir? Elemanları Parçaları Nelerdir? Soğutma Sistemi Çeşitleri Nelerdir? (otomobilteknoloji.blogspot.com)